گام بیست و پنجم

فریبا

                           

عشق چیزی است که به شما امکان می دهد بارها و بارها متولد شوید . " باربارا دی آنجلیس "

آینده برای کسانی است که زیبائی رویاهایشان را باور دارند . " الینور روزولت "

هیچ قطاری وقتی گنجشکی را زیر میگیرد از ریل خارج نمیشود . " جبران خلیل جبران "

بهترین و زیباترین چیزها در دنیا قابل دیدن و لمس کردن نیستند؛ باید آنها را با قلبتان احساس کنید . " هلن کلر "

دنیا آنقدر وسیع است که برای همه مخلوقات جا هست. به جای آن که جای کسی را بگیرید، تلاش کنید جای واقعی خودتان را بیابید. " چارلی چاپلین

 

---------------

سعید

                            

رفتار و الگوی مدل سازی

1.رفتار ، مهارت یا پدیده مورد نظری را که احتیاج دارید تشخیص دهید .

2.مدل مناسبی برای رفتار ، مهارت یا پدیده مورد نظر پیدا کنید . مثلا فردی که در آن زمینه موفق است .

3.خصوصیات دلخواه خود را در آن فرد یا پدیده مطالعه نمائید . مثلا از طریق جستجو ،فیلم برداری ، صدابرداری ، تهیه منابع و...

4.توالی حرکات یا رخدادهائی که منجر به آن مهارت ، رفتار یا پدیده می شود را یادداشت کنید .

5.در ذهن ، خود را از بیرون چنان بنگرید که همچون آن مدل شده اید و همچون او رفتار می کنید (به کمک تصویر سازی ذهنی )

6.سعی کنید با الگوی خود یکی شوید . از داخل چشم الگو برخود بنگرید و تمامی احساساتی را که در هنگام بکار بستن مهارت مورد نظر به شما دست می دهد، تجربه نمائید .

7. یکبار مدل را مجددا مرور ذهنی نمائید . نیازی به تجزیه و تحلیل نیست فقط کافیست فعالیت فیزیکی مدل فوق را تقلید کنید.

8. تمرین را ادامه دهید تا نتیجه حاصل شود البته می توانید تصحیح هائی هم انجام دهید.

9. به استهلاک نتیجه توجه کنید . وقتی که احساس کنید دیگر بیش از این هر چه تلاش می کنید نتیجه نمی گیرید. در این زمان خلاقیت ذاتی خود را بکار اندازید . راه جدیدی پیدا کنید و آنچه را هم که بی نتیجه است . کنار بگذارید.

10. عدم موفقیت در یک زمینه را منفی تلقی نکنید و با امید و انعطاف پذیری هدف خود را دنبال کنید.

11. فقط به یادگیری و دانستن اکتفا نکنید بلکه سعی کنید مهارت های لازم را به کمک تمرین بدست آورید.

12. اگر می خواهید از رفتار خاصی الگو برداری کنید. لازم نیست به همان ارزش هایی معتقد باشید که الگوی شما به آن باور دارد . شما کافیست به پیروی از آن ارزش ها تظاهر نمائید . مهم کسب مهارت در یک زمینه خاص است.

 

---------------

فرشیده

                              

ایمپلنت چیست و از چه زمانی رایج شد؟

ایمپلنت ها در واقع دندان های نسل سوم (Third Generation Teeth) هستند. دندان های نسل اول دندان های شیری هستند، دندان های نسل دوم دندان های دائمی هستند که پس از افتادن دندان های شیری در دهان ظاهر می شوند، و ایمپلنت ها دندان هایی هستند که پس از از دست رفتن دندان های دائمی، توسط دندانپزشک در استخوان فک کار گذاشته می شوند . اولین ایمپلنت در سال ۱۹۶۵ توسط آقای Branemark در دهان یک مریض کار گذاشته شد ولی در حدود ۱۰-۱۲ سال پیش انجمن دندانپزشکان آمریکا، ایمپلنت را به عنوان یک درمان تایید نمود و  وارد درمان های روتین دنداپزشکی کرد . ایمپلنت از دو قسمت اصلی ساخته شده است، یکی قسمتی پیچ مانندی است ، از جنس تیتانیوم، که پس از ایجاد سوراخی در استخوان، در داخل فک قرار می گیرد و ثابت می شود. قسمت دوم، تاج می باشد که بر روی قسمت اول سوار می شود.

برای قرار گرفتن یک ایمپلنت در دهان تیمی از تخصص های زیر مورد نیاز است :

1 ) متخصص جراحی دهان و فک و صورت

2 ) متخصص پروتزهای دندانی

3 ) تکنسین دوره دیده این کار

 

ایمپلنت قابل استفاده در انواع مختلف بی دندانی است :

در کسی که کل دندان هایش را از دست داده است (Total Bridgework)

در کسی که تعدادی از دندان هایش را از دست داده است (Partial Bridgework)

در کسی که فقط یک دندان را از دست داده است (Solitary Unit)

 

---------------

کیانوش

                                  

مردی در کنار ساحل دورافتاده ای قدم می‌زد. مردی را در فاصله دور می بیند که مدام خم می‌شود و چیزی را از روی زمین بر می‌دارد و توی اقیانوس پرت می‌کند. نزدیک تر می شود، می‌بیند مردی بومی صدفهایی را که به ساحل می­افتد در آب می‌اندازد.

- صبح بخیر رفیق، خیلی دلم می­خواهد بدانم چه می­کنی ؟

- این صدفها را در داخل اقیانوس می اندازم. الآن موقع مد دریاست و این صدف ها را به ساحل دریا آورده و اگر آنها را توی آب نیندازم از کمبود اکسیژن خواهند مرد .

- دوست من! حرف تو را می فهمم ولی در این ساحل هزاران صدف این شکلی وجود دارد. تو که نمی‌توانی آنها را به آب برگردانی خیلی زیاد هستند و تازه همین یک ساحل نیست. نمی بینی کار تو هیچ فرقی در اوضاع ایجاد نمی­کند؟

مرد بومی لبخندی زد و خم شد و دوباره صدفی برداشت و به داخل دریا انداخت و گفت: "برای این یکی اوضاع فرق کرد."

 

----------

مسعود

                         

توی ماشین منتظر بابام نشسته بودم که سر و کله یکی از این بچه های فال فروش و سمج پیدا شد. پیشدستی کرد و قبل از اینکه من شیشه را بدم بالا تا کمر بدون بفرما اومد داخل. خواهش و التماس و قسم جد و آباد که فال بخرم. گفتم به خدا کیف پولم خونه جا مونده ولی باور نکرد. با لحن با نمکی گفت:
حالا چی میشه یه دونه بخری؟

گفتم بابا کیف پولم همرام نیست.تو که این همه فال داری چی می شه یکی همینطوری بدی به من؟
سریع دست کرد و یه دونه فال در آورد داد بهم.داشتم با خودم فکر می کردم که هنوزم سخاوت و بلند طبعی وجود داره ، که دیدم بابام با خنده سوار ماشین شد و گفت: چرا از بچه فال می گیری و بهش پول نمی دی؟

از تعجب شاخ در آوردم. تازه فهمیدم اون پسره دیده بود بابام از ماشین پیاده شده و رفته تو بانک. رفته بود دم در بانک تا بابام بیاد بیرون و با شکایت از من به بابام به خاطر یه فال صد تومنی بابا را هزار تومن تیغ بزنه.
هوش و ذکاوت بیداد می کنه!!!

 

----------

سبا

                       

نخستین زن وزیر ایرانی

فرخ رو پارسا نخستین زن ایرانی بود که در حکومت پهلوی به وزارت رسید . او در کابینه دوم وسوم امیر عباس هویدا وزیر اموزش و پرورش بود . فرخ‌رو پارسا تحصیلات ابتدایی خویش را در دبستان هما در تهران سپری نمود و برای ادامه تحصیل در دوره متوسطه به دانشسرای مقدماتی رفت. وی توانست دوره متوسطه را با کسب رتبه اول به پایان رسانده و به دانشسرای عالی راه یابد. او در سال ۱۳۲۱ دانشسرای عالی را با اخذ مدرک لیسانس در رشته علوم طبیعی به پایان رسانید و به دانشگاه تهران راه یافت. وی تحصیلات دانشگاهی خویش را در رشته پزشکی ادامه داد و توانست در سال ۱۳۲۹ با اخذ درجه دکترا از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل گردد. فرخ‌رو پارسا در سال ۱۳۲۱ با احمد شیرین‌سخن ازدواج کرد و از همان سال پس از اخذ مدرک لیسانس از دانشسرای عالی به تدریس در دبیرستان‌های تهران پرداخت. او پس از پایان تحصیلات دانشگاهی تا مقطع دکترا، علیرغم اینکه در رشته پزشکی دانش‌آموخته شده بود کار طبابت را رها کرد و ترجیح داد که به کار فرهنگی بپردازد؛ بدین ترتیب او در وزارت فرهنگ آن دوران مشغول به کار شد . وی در سال ۱۳۳۳خورشیدی به همراه تنی چند از همکارانش «انجمن بانوان فرهنگی» را برای دبیرستان‌های دخترانه آن دوران تأسیس نمود و در سال ۱۳۳۵ به عنوان یکی از اعضای هیات رئیسه «شورای همکاری جمعیت‌های بانوان ایرانی» انتخاب شد . فرخ‌رو پارسا همچنین نخستین مدیر کل زن در ایران بود. در سال ۱۳۳۹ با آغاز به کار دانشگاه ملی ایران، وی عهده‌دار سِمَت مدیر کلی دبیرخانه دانشگاه ملی ایران شد . انتصاب یک زن به این سمت، اعتراضات زیادی را در محافل اداری، فرهنگی و سیاسی تهران به راه انداخت ولی مقامات دانشگاه توانستند از برکناری فرخ‌رو پارسا جلوگیری کنند.او در سال ۱۹۶۸ به عنوان وزیرآموزش و پرورش ایران انتخاب شد .

محاکمه و اعدام

پس از انقلاب ۱۳۵۷ خورشیدی، وی با اتهاماتی چون: «حیف و میل اموال بیت المال و ایجاد فساد در وزارت آموزش و پرورش و همکاری موثر با ساواک و اخراج فرهنگیان انقلابی از وزارت فرهنگ ایران و غیره...» در دادگاه انقلاب اسلامی شعبه تهران به ریاست صادق خلخالی محاکمه شد و به عنوان «مفسد فی الارض» (عامل فساد بر روی زمین) در تاریخ ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۵۹ برابر با ۸ مه سال ۱۹۸۰ اعدام گردید.

 

----------

امید

                                    

       

ده فرمان (موفقیت در زندگی)

1 . چیزی را که خواهان آن هستید، یا موفق به کسب آن می‌شوید و یا موفق نمی‌شوید. پس حداکثر سعی خود را بکنید تا جزء افرادی باشید که موفق می‌شوند .

2 . شما خود به‌وجود آورنده تجربه‌هایتان هستید پس خودتان باید مسئولیت زندگی‌تان را بپذیرید.

3 . مردم کاری را انجام می‌دهند که نفع یا سودی برایشان داشته باشد، بنابراین مشخص کنید که رفتار شما چه منافعی برای‌تان دارد و یا رفتار دیگران چه منافعی برای‌شان دارد؟ 

4 . تا به وجود مسئله‌ای اقرار و اعتراف نکرده باشید نمی‌توانید آن‌را تغییر دهید. پس سعی کنید در ارتباط با زندگی و افراد، با خودتان صریح و شفاف باشید .

5 . در زندگی به عمل شماست که پاداش داده می‌شود، پس تصمیمات‌تان را با دقت اتخاذ کنید و سپس عمل کنید و به یاد داشته باشید که به افکار بدون عمل در این جهان اهمیتی داده نمی‌شود.

6 . آنچه هست، واقعیت محض نیست، بلکه فهم و درک ما از آن واقعیت است که وجود دارد. پس پنجره‌ها یا دریچه‌هایی را که شما از طریق آن به این دنیا نگاه می‌کنید بشناسید و گذشته خود را بدون اینکه کاملاً تحت کنترل آن قرار گیرید، بپذیرید.

7 . زندگی، مدیریت کردن است پس یاد بگیرید که مسئولیت زندگی‌تان را به عهده بگیرید.

8 . ما به مردم یاد می‌دهیم که چگونه با ما رفتار کنند. پس به جای شکایت کردن، مسئولیت طرز رفتار مردم را با خودتان به عهده بگیرید.

/ 51 نظر / 51 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کیانوش

از همه اینا بگذریم سلام و درود خدمت همه بزرگواران و عزیزان[چشمک][چشمک][گل]

کیانوش

شرمنده ی روی همتون هستم که اون روز تا حالا دیگه نتونستم بیام سر بزنم[چشمک]

کیانوش

روزهای رمضان دارن یکی یکی میرن منو از دعای خیرتون بی نصیب نذارینا[چشمک][چشمک][لبخند]

کیانوش

حالا این یکی شاید آخری باشه اما .......

کیانوش

بنظرم حیفه که تعداد کامنتامون کمتر از 50 باشه به همین خاطر من ادامه میدم تا به اون عدد برسم حالا اگر کسی پیدا شد و بیشترش کرد دستش درد نکنه[نیشخند]

کیانوش

تا الآن 47 رو رفتیم و این یکی چهل و هشتمی هستش [چشمک]

کیانوش

خیلی دوستتون دارم هممتون برام عزیزین حتی اونایی که دیگه سر نمیزنن(نادر و آزاده و مرضیه و و و و )[چشمک]

کیانوش

خب دیگه میرسیم به عددی که باید میرسوندمش پس تا درودری دیگر دوصد بدرود[خداحافظ][خداحافظ]

کیانوش

51 - درودری = درودی [خجالت][خجالت]