گام سی و سوم

فریبا

                          

تو ممکن است در تمام دنیا فقط یک نفر باشی ، ولی برای بعضی افراد تمام دنیا هستی. " گابریل گارسیا مارکز"
بداندیش نخستین و آخرین مردار کردار خویش است . "ارد بزرگ"
خوشبختی توپی است که وقتی می غلتد به دنبالش می رویم و وقتی توقف می کند به آن لگد می زنیم . "شاتو بریان"
تقریبآ همه ی مردم بخشی از عمرشان را ، در تلاش برای نشان دادن ویژگی هایی که ندارند ، تلف می کنند . "ساموئل جانسون"
هر چه عشق و شور زندگی بیشتری از خود ابراز کنید برای دیگران نیز بیشتر مقاومت ناپذیر خواهید شد و آن ها دیگر نخواهند توانست شما را نادیده بگیرند . "باربارا دی آنجلیس"

 

---------------

سعید

                              

شور زندگی:

کارتان را با عشق انجام دهید با شکر و قدردانی تمام به سر کار بروید و با عشق و شور تمام به آن دل بدهید . این یگانه شغل و تنها وظیفه اصلی شما بر روی زمین است . اینکه عشق بورزید . می توانید آن را هر زمان یا در هر کجا نیز انجام دهید. هرگاه خود را با تمامی وجود وقف لحظه لحظه ی شغل ، کار و نیز زندگی تان کنید . آن گاه موفقیت و دستیابی واقعی را تجربه خواهید کرد و رضایت و اقناع حقیقی را احساس خواهید نمود .
منتظرنمانید عشق شما را پیدا کند زمین حاصلخیزی بیافرینید تا بذر عشق به سادگی در آن جوانه زند و رشد کندخود را تمام و کمال و تا آن جا که در توان دارید با صداقت تمام به رابطه تان متعهد و پای بند کنید قدرت تعهد، بذر عشق میان شما و معشوق را آبیاری خواهد کرد و به آن این امکان را خواهد داد تا در قلب شما به بار بنشیند.

 

---------------

فرشیده

                                 

شما از دندان هایتان برای صحبت کردن، جویدن و خندیدن استفاده می کنید. اما حقایقی در مورد این مروارید های سفید وجود دارند که شاید از آن خبر نداشته باشید. پس متن زیر را بخوانید :

۱مواد قندی تنها ماده مضر برای دندان ها نیستند. مواد ترش و اسیدی نیز باعث از بین رفتن مواد معدنی سطح مینای دندان می شوند. این امر پس از مدتی منجر به ایجاد حفره و سرانجام ایجاد پوسیدگی بر روی دندان ها می شود. موادی مانند ترشیجات، نوشابه های گازدار، شربت میوه ها که دارای pH پایین هستند جزو مواد غذایی اسیدی به شمار می آیند. مواد غذایی  اسیدی بر روی دندان های کودکان بیشتر از بزرگسالان تاثیر می گذارند بنابراین باید مواظب استفاده بی رویه کودکان از مواد غذایی اسیدی نیز بود. چنانچه تمایل بسیار زیادی به این نوع مواد غذایی دارید، در درجه اول سعی کنید مقدار مصرف آنها را کمتر کنید و در ثانی برای کاهش میزان تاثیر این مواد بر ساختار دندان ها، آن ها را در وعده های اصلی غذایی و همراه با سایر مواد غذایی مصرف کنید .نکته بسیار مهم پس از خوردن این مواد غذایی اسیدی این است که نباید بلافاصله پس از خوردن آن ها مسواک بزنید. چون اسید باعث نرم شدن مینای دندان شده  و مسواک مینای نرم شده را از روی دندان ها بر می دارد و روند سایش و ایجاد پوسیدگی  سریع تر می شود. پس از خوردن مایعات اسیدی دهانتان را با آب بشویید و یک ساعت صبر کنید بعد مسواک بزنید. در طی این یک ساعت کلسیم و سایر مواد معدنی موجود در بزاق با مینای نرم شده ترکیب شده و آن را تا حدودی سخت می کند.

۲مینای دندان سخت ترین ماده موجود در بدن است، اما ممکن است به راحتی بشکند. خوردن قطعات یخ، پاپ کورن، ته دیگ سفت و سایر مواد غذایی سفت و سخت همانند خوردن سنگ است و باعث شکستن و لب پر شدن دندان ها می شوند. بر خلاف بسیاری از بافت های بدن، بافت دندان قادر به رشد و ترمیم مجدد خود نیست. مخصوصا اگر شما دارای دندان های پر شده و ترمیم شده در دهان خود هستید باید بیشتر از این مواد غذایی سفت پرهیز کنید چرا که هرگز کار عاقلانه ای نیست که با یک پای مجروح به دوی ماراتون بپردازید!

۳فلوراید بیش از حد ممکن است برای دندان ها مضر باشد.می دانیم که فلوراید به داشتن دندان های سالم کمک می کند اما چنانچه در کودکان کمتر از ۸سال به مقدار زیادی فلوراید موجود در خمیر دندان بلعیده شود، منجر به عارضه فلوروزیس می شود. فلوروزیس ابتدا به صورت نقاط سفید رنگ روی دندان ها بروز می کند اما ممکن است به رنگ قهوه ای هم درآید. متاسفانه این نوع تغیر رنگ ناشی از فلوروزیس، از نوع تغییر رنگ داخلی است و امکان از بین بردن آن به وسیله پالیش کردن دندان ها وجود ندارد. فلوروزیس منجر به ایجاد تخلخل در دندان می شود. برای پیشگیری از ایجاد این حالت باید حتی الامکان در کودکان کمتر از ۸ سال خمیردندان بدون فلوراید استفاده شود، زیرا این کودکان معمولا خمیردندان را قورت می دهند که این امر منجر به فلوروزیس می شود.

۴براکت های ارتودنسی دندان ها را نسبت به پوسیدگی مستعد تر می کنند.چنانچه اقدام به ارتودنسی کرده اید و براکت ها و سیم های ارتودنسی روی دندان هایتان است، بایستی بیشتر به فکر سلامت دندان هایتان باشید. زبان و لبها با وجود این براکت ها  نمی توانند سطح دندان ها را خوب تمییز کنند در نتیجه پلاک غذایی به راحتی در اطراف براکت ها و سیم های ارتودنسی جمع می شود و منبع خوبی برای تغذیه باکتری ها می شود. باکتری ها از این مواد غذایی تغذیه کرده و با مصرف قند ها و تولید اسید باعث از بین رفتن بافت دندان و ایجاد پوسیدگی می شوند.

 

---------------

سبا

                          

عجیب ولی واقعی (قسمت سوم):

1_ مروارید در سرکه حل می‌شود.

2_ جغد، تنها پرنده‌ای است که می‌تواند گردنش را تا 270 درجه بچرخاند.

3_ خرس قطبی کم تحرک و خمیده به نظر می‌رسد ولی در طی تعقیب برای شکار، سرعتش به 25 مایل بر ساعت (تقریباً 40 کیلومتر بر ساعت) می‌رسد.

4_ انسان، تنها پستانداری است که کف دستش رنگدانه ندارد.

5_ وزن دندان‌های یک فیل می‌تواند به 9 پوند (تقریباً 4.5کیلوگرم) برسد.

6_ همانند اثر انگشت، اثر زبان هر شخص با شخص دیگری یکسان نیست.

7_ نوع ماده ی ماهی خال مخالی (Mackerel) در یک بار، می‌تواند 500,000 تخم بگذارد.

8_ دلفین با یک چشم باز می‌خوابد.

9_ یک نهنگ حدود 3 تن در روز غذا می‌خورد در حالی که می‌تواند حدود 6 ماه بدون غذا زندگی کند.

10_ کره زمین بیش از 1.200.000 نوع حیوان و 300.000 نوع گیاه دارد.

11_ یک قو حدود 25 هزار پر در بدن دارد.

12_ بادبادک بازی در تایلند یک ورزش حرفه‌ای می‌باشد.

 

---------------

امید

                                   

پازلی بنام دنیا

پدر روزنامه می خواند .اما پسر کوچکش مدام مزاحمش می شد.حوصله ی پدر سر رفت و صفحه ای از روزنامه را که نقشه ی جهان را نمایش می داد جدا و قطعه قطعه کرد و به پسرش داد."بیا ! کاری برایت دارم . یک نقشه ی دنیا به تو می دهم .ببینم می توانی آن را دقیقا همان طور که هست بچینی ؟"
و دوباره سراغ روزنامه اش رفت.می دانست پسرش تمام روز گرفتار این کار است.اما یک ربع بعد پسرک با نقشه ی کامل برگشت.پدر با تعجب پرسید:"مادرت به تو جغرافی یاد داده؟"پسرجواب داد:"جغرافی دیگر چیست؟"پدر پرسید:"پس چگونه توانستی این نقشه ی دنیا را بچینی؟"پسر گفت:" اتفاقا پشت همین صفحه تصویری از یک آدم بود.وقتی توانستم آن آدم را دوباره بسازم دنیا را هم دوباره ساختم."
پی نوشت: مطلب کوتاه و جالب بود.اما با یک دنیا مفهوم .نکته ریزی در آن نهفته است آن را بیابید جایزه بگیرید.(البته از مدیر ستاد !!!)

 

---------------

مسعود

                           

زن گرفتم شدم ای دوست به دام زن اسیر
من گرفتم تو نگیر

چه اسیری که ز دنیا شده ام یکسره سیر
من گرفتم تو نگیر

بود یک وقت مرا با رفقا گردش و سیر
یاد آن روز بخیر

زن مرا کرده میان قفس خانه اسیر
من گرفتم تو نگیر

یاد آن روز که آزاد ز غمها بودم
تک و تنها بودم

زن و فرزند ببستند مرا با زنجیر
من گرفتم تو نگیر

بودم آن روز من از طایفه درد کشان
بودم از جمع خوشان

خوشی از دست برون رفت و شدم بنده فقیر
من گرفتم تو نگیر

ای مجرد که بود خوابگهت بستر گرم
بستر راحت و نرم

زن مگیر ؛ ار نه شودخوابگهت لای حصیر
من گرفتم تو نگیر

بنده زن دارم و محکوم به حبس ابدم
مستحق لگدم

چون در این مسئله بود از خود مخلص تقصیر

من گرفتم تو نگیر

 

پی نوشت سفارشی : " من آنچه شرط بلاغ است با تو می گویم تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال " به هر حال اگر هنوز مایلید دوباره کت و شلوار دامادی به تن کنید من سر قولم هستم .

پی نوشت دوم : جایزه پست امید توسط کادر مدیریت ستاد تعیین شد : یک هفته اقامت در منزل امید عزیز به همراه برنامه های گردشی که توسط ایشان و به خرج ایشان انجام می شود پس بشتابید شاید این بار شما برنده خوش شانس ما باشید .

---------------

کیانوش

                                     

مدیر به منشی میگه برای یه هفته باید بریم مسافرت کارهات رو روبراه کن
منشی زنگ میزنه به شوهرش میگه: من باید با رئیسم برم سفر کاری, کارهات رو روبراه کن
شوهره زنگ میزنه به دوست دخترش, میگه: زنم یه هفته میره ماموریت کارهات رو روبراه کن
معشوقه هم که تدریس خصوصی میکرده به شاگرد کوچولوش زنگ میزنه میگه: من تمام هفته مشغولم نمیتونم بیام
پسره زنگ میزه به پدر بزرگش میگه: معلمم یه هفته کامل نمیاد, بیا هر روز بزنیم بیرون و هوایی عوض کنیم
پدر بزرگ که اتفاقا همون مدیر شرکت هست به منشی زنگ میزنه میگه مسافرت رو لغو کن من با نوه ام سرم بنده

منشی زنگ میزنه به شوهرش و میگه: ماموریت کنسل شد من دارم میام خونه
شوهر زنگ میزنه به معشوقه اش میگه: زنم مسافرتش لغو شد نیا که متاسفانه نمیتونم ببینمت
معشوقه زنگ میزنه به شاگردش میگه: کارم عقب افتاد و این هفته بیکارم پس دارم میام که بریم سر درس و مشق
پسر زنگ میزنه به پدر بزرگش و میگه: راحت باش برو مسافرت, معلمم برنامه اش عوض شد و میاد
مدیر هم دوباره گوشی رو ور میداره و زنگ میزنه به منشی و میگه برنامه عوض شد حاضر شو که بریم مسافرت

 

---------------

تولد محمد حسین گل رو هم به دوست خوبمون، غروب عزیز تبریک می گیم... انشالله که سالیان سال کنار خانواده ی عزیز و محترمش، سلامت و شاداب زندگی کنه . 

 

/ 99 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرضیه

سلام مهربانان و هموطنان گرام[قلب]

مرضیه

سلام مهربانان و هموطنان گرام[قلب]

مرضیه

اوااااااااااا منم شده مثل دایی کیا کامنت نمی ثبته

مرضیه

اوااااااااااا منم شده مثل دایی کیا کامنت نمی ثبته

مرضیه

سلام مهربانان و هموطنان گرام[قلب]

مرضیه

غلط می کنه نثبته مگه شهر هرته می ثبتونمش [عصبانی]

مرضیه

ترسید !!!!! بابا به ما میگن جوجه مهندس نمیگن برگ چغندر که [زبان]

مرضیه

به به آق مسعود شما هم .......... فریبا جون ، امید دلم یه کم بیشتر توضیح می دادین به جایی بر نمی خوردااااااااااااااااااااااا چی شد که نشد ؟؟؟؟ کی به هم زد ؟ نیلو یا داداش مسعود یا یکی موش دواند و فرت شد ؟

مرضیه

خوب .... میگم اونایی که پاسخ می دن لطفا مثل دایی کیا اسمشونو بنویسن ..... یکی یه ایشالللللللللللللللله پر و پیمون نگاشته بود مشتاق شدم ببینم کی بوده البته معلومه هاا

مرضیه

خوب با اجازه تون ما بریم دیگه کلی کار سرمون ریخته به امید دیدار بای تا های [قلب][خداحافظ][قلب]